OFFICIAL SELLER The best Soviet technologies for modern watch design

x

Exluzivny servis iba pre Vás

Prodloužená doba vrácení

Autorizovaný a oficiální prodej

Doručení zdarma

Slovník pojmů

Minerální sklíčko


Je dostatečně odolné vůči poškrábání a je odolnější vůči rozbití než safírové sklíčko. Minerální sklíčko je nejčastěji používané sklíčko v hodinářském průmyslu.

Tvrzené minerální sklíčko

Jedná se o vrstvu umělého korundu - safíru nanesenou na křemíkovém skle. Tímto je hardlex podstatně tvrdší než křemík, není však tak tvrdý jako safír.

Vypouklé sklo

Jinak též nazývané sférické. Jedná se o křemíkové sklo, které díky tomu, že je vypouklé, získává vlastnosti čočky a tudíž zvětšuje číselník, na kterém je potom lépe čitelný čas, datum apod.


Strojek

Quartz - Quartz v češtině znamená křemen, ale také se tímto slovem označují všechny hodinky, které používají k regulaci času krystal oxidu křemičitého. Na základě piezoelektrického efektu se ve střídavém elektrickém poli krystal rozkmitá určitou frekvencí. Krystal musí mít správný tvar a velikost a podle toho se liší frekvence kmitů. Kmity jsou velmi stabilní a proto se díky ním dá velmi přesně měřit čas. První náramkové hodinky s použitím krystalu vyrobila v roce 1969 společnost Seiko. Hodinky s označením Quartz mají řádově větší přesnost než hodinky s mechanickým pohonem.

Mechanický strojek - Chod mechanického strojek zajišťuje navinuta pružina, která prostřednictvím soustavy ozubených koleček a dalších mechanických částí přenáší energii na posun ručiček. Mechanický strojek je třeba dotahovat. Nátah může být ruční nebo automatický. Při ručním nátahu se pružina navíjí otáčením korunky. Některé modely mají ukazatel rezervy chodu, který udává kolik času zbývá, dokud bude třeba strojek opět natáhnout. Na jedno natažení dokáží hodinky fungovat několik dní.

Mechanický strojek s automatickým nátahem - Automatický nátah zajišťuje speciální soustava dílů s výrazným kyvadlem. Při přirozeném pohybu zápěstí se kyvadlo pohybuje a přes soustavu dotahuje pružinu. Kvůli kyvadlu jsou hodinky vždy o něco těžší než hodinky bez automatického nátahu a častokrát io kousek větší. Mnoho výrobců tento mechanismus odhaluje na odiv, a tak mají hodinky s automatickým nátahem často skleněný zadní kryt pouzdra, aby byl celý mechanismus viditelný.

Funkce

Budík - funkce, při které nastavíte požadovaný čas a hodinky vydají signál

 

Datum - hodinky zobrazují datum.

Fáze měsíce - hodinky zobrazují na základě data aktuální fázi měsíce

GMT / Dual Time - hodinky ukazují dva časy. Zobrazení hlavního času v aktuální časové zóně, plus zobrazení ještě jednoho času v jiné časové zóně

Chronograf - analogové hodinky se stokami. Jsou to vlastně stopky s různou délkou stopování času (od 30 minut do 12 hodin ručková hodinkách) a s různou přesností měření (1/10 až 1/1000)

Indikátor dne / noci - hodinky zobrazují, zda je např. 12 hod. odpoledne nebo v noci

Indikátor stavu baterie - indikátor zobrazuje stav nabití / vybití baterie

Luminuscenčné indexy - umožňuje viditelnost indexů na ciferníku i ve tmě

Luminiscenční ručičky - umožňuje viditelnost ručiček na ciferníku i ve tmě

Podsvícení - patentovaný systém nočního osvětlení

Rezerva chodu - při mechanických hodinkách - doba, během níž dokáží hodinky pracovat bez natažení pružiny

Světový čas - hodinky ukazují čas v různých časových zónách

Tachymetrická luneta - slouží ve spojení se stopkami na měření rychlosti pohybu pozorovatele na předem známou vzdálenost, obvykle 1 km. Tachymetrická stupnice bývá umístěna po obvodu ciferníku některých analogových hodinek s funkcí stopek.

Timer - časovač / odečitatelné stopky - např. nastavíte 15 min a po spuštění odpočítává do nuly

Věčný kalendář - zobrazuje na hodnkách vždy přesný rok a přesné datum nezávisle na délce měsíce a posunu roku


Vodotěsnost


Vodotěsnost hodinek se běžně udává ve dvou jednotkách, ATM a m. ATM označuje tlak vodního sloupce a M označuje metry. Převod mezi ATM a metry není jednoznačný, neboť se jedná o rozdílné jednotky, ale nejčastěji se používá 1 ATM = 10m. Pokud je však na hodinkách uvedena vodotěsnost 10m, neznamená to, že se můžete potápět s hodinkami do hloubky 10 metrů.